.FILE 2G 3G 4G 5G
13:00-14:00
tisdag 25 november 13:00-14:00

Workshop: verktygen du behöver för din AI-resa

AI

Arrangör: DigJourney i samarbete med Paulina Modlitba

Här får du verktygen du behöver för att ta nästa steg i arbetet med AI, både för verksamheten och för dig som AI-ledare. Vi presenterar ett tydligt ramverk och visar hur du kan arbeta med AI i olika faser. Du får också veta hur tjänsten Changemkr kan göra din AI-resa rakare, samt lära dig hur du kan designa framgångsrika AI-prototyper. Vi avslutar sedan passet med att dela med oss av en fullproppad verktygslåda för din fortsatta utveckling: utbildningar, metoder, mallar, digitala verktyg, böcker och annat som hjälper dig att bli en bättre AI-ledare.

Talare

Joakim Jansson

Moderator: Joakim Jansson, Grundare, DigJourney

Grundare till konsult- och utbildningsbolaget, DigJourney, samt till SaaS-tjänsten för transformation, Changemkr. Joakim utbildar styrelser och ledare inom AI och hur man lyckas med AI- och digital transformation. Han är också författare till boken Att leda digital transformation samt upphovsman till Digital Transformation Framework, som används av över tusen verksamheter i Norden. Joakim har en bakgrund som ledare och rådgivare, bland annat inom MTG och Aller och som vd på Spray.

Paulina Modlitba

Moderator: Paulina Modlitba, AI-strateg, föreläsare, investerare och författare

Paulina Modlitba är en av Sveriges främsta thought-leaders inom teknik och innovation och AI. Hon har studerat vid KTH och MIT, med fokus på robot-människa-interaktion. 2014 skapade hon Teklafestivalen, en teknikfestival för flickor, tillsammans med Robyn och KTH. 2018 blev hon utsedd till Årets Alumn av KTH för sitt inkluderande arbete i techbranschen. Sedan 2021 är hon ledamot i UN Women Sveriges styrelse och arbetar som investerare, styrelseproffs, föreläsare och konsult inom tekniksektorn.

Kim Törnqvist

Kim Törnqvist, Produktchef, Changemkr

Passionerad produktutvecklare med bakgrund från startups/scaleups, bl.a. Kry.

Fler talare tillkommer under hösten

Fler talare tillkommer under hösten, håll utkik!